Jen šťastní mohou radost rozdávat i u Vás :)


Klec nebo králíkárna?

12.03.2013 15:44

Při nakupování je potřeba zvolit správné pořadí. A to první domov, potom králíček. Nejprve si tedy musíte ujasnit zda budete králíčka chovat doma nebo venku.

Chov v domě v sobě skýtá mnoho výhod. Ochočení králíčka je mnohem jednodušší. Více si zvykne na hlazení, lidský kontakt. Takový králíček se prostě stane dalším členem rodiny. K nevýhodám tohoto způsobu chovu patří především větší nároky na hygienu. Podestýka v kleci začíná být cítit už po dvou dnech, pokud ale králíček šikovně využívá záchůdek tak s tímto nebývá problém. Při volném pouštění králíčka po bytě je nutné pozorovat kam vedou jeho skokavé krůčky. Pozor na kousání kabelů pod el. proudem apod.! Na závěr jedna nesporná výhoda. Králíček se v bytě prakticky nemá šanci dostat ke zdrojům nákaz většiny chorob. 

 

Při chovu venku se využávají zpravidla patrové králíkárny v počtu od tří do devíti kotců. Je to nejběžnější způsob chovu. Sám jsem k němu časem také přešel z důvodu nedostatku prostoru v domě. Králíčci chovaní venku celoročně jsou mnohem odolnější a mají lepší imunitu. Není třeba se bát že nám králíček v mrazech zatuhne, má přece srst :) Sám jsem odchoval zakrslíčky i v -25°C. I když přiznávám že je potřeba se v takovém obodbí o králíčky nadstadartně starat. Vodu jsem jim měnil pětkrát denně za teplou. Dvířka od králíkárny zakrýval starými hadrami a v nejkrutějších mrazech v podhůří Beskyd jsem jim na noc přidával do kotce PET láhev napuštěnou vřelou vodou. To když se narodily malé a já se bál aby náhodu neumrzla. Ale tady patří i dík vzorné matce-samici Budulínkovi. Při špatném průběhu porodu mohou umrznout i normální králíci na maso. To se mi například stalo u Burgundské samice-prvničky. Šest malých roztáhla a ty v pěti stupních umrzly. Naštěstí další tři čekaly schoulené v hnízdě. I takový je někdy osud.

Králíčky které chováme venku samozřejmě očkujeme proti moru a myxomatóze. I když to by nemělo být vyjímkou ani u těch doma chovaných-přece je to člen rodiny.

Návod na stavbu králíkárny nalezente v odpovídající sekci na těchto stránkách.

—————

Zpět