Jen šťastní mohou radost rozdávat i u Vás :)


Strava králíčků

11.03.2013 20:04

I když se to možná nezdá, králičí strava není až tak jednoduché téma. Mnoho lidí krmí své králíčky jako by to byly slepice nebo čuníci-dávají jim všechno co doma zbyde. Takto prosím ale ne. Králík je býložravec a tak jeho základní skladbu krmiva tvoří píce (ať už zelená či sušená) a obilniny. 

Ale začněme pěkně popořádku. Když se malý králíček narodí tak jeho jedinou stravou je mateřské mléko. Z toho dostává všechny živiny, které potřebuje. Navíc tak matka i nepřímo podporuje jeho imunitní systém. Ve věku 2-4 týdnů (závisí na mléčnosti matky) začnou prcci ochutnávat potravu v okolí. A to je moment obzvláště důležitý. Musíte si malé naučit na správnou stravu. Pokud si zvyknou jen na granule tak věřte, že na oves už je později nezlákáte. Proto podávámé směs plánovaného krmiva pro dospělce. Samozřejmě je třeba dávat pozor abychom nepředkládali moc zeleniny a už vůbec ne znečištěnou trávu apod. V době odstavu přejdem buď jen na seno s vodou a antikokcidikem nebo na seno s granulemi a antikokcidikem. Voda musí být králíčkovi k dispozici nejlépe stále. V zimním období kdy voda zamrzá stačí 3x denně.

-oves-

Osobně králíčky přes léto krmím z velké části zelenou čerstvou trávou a směrem k podzimu opět přecházím k senu. K tomu samozřejmě podávám smes granulí a obilovin abych zajistil tvorečkům dostatečný přísun živin pro růst. S příchodem jara je potřeba králíčky opět přivykat k zelené stravě. Toto však provádíme velica pozvolna-pozor na průjem.

—————

Zpět